האוזן הפנימית

איברי חישה פריפריאלים

באוזן הפנימית קיימים 2 איברי חישה: (1) השבלול (כוכליאה), שנקרא כך על שום צורתו המזכירה שבלול, ומבצע התמרה של צלילי הקול. (2) המבוך או מנגנון שיווי המשקל, שמבצע התמרה של שיווי משקל, וקושר בינו לבין ההשפעות של כוח המשיכה והתנועה.מבנה האוזן

חיישן שווי המשקל

החיישן האחראי על שווי המשקל (איזון) שבאוזן הפנימית מורכב מ-3 תעלות עגולות למחצה ומפרוזדור. האוזן הפנימית מוקפת ומוגנת על ידי העצם הקשה ביותר בגוף. בתוך העצם הזו, ישנם חריצים המלאים בנוזל. בתוך השבלול קיימים 3 חללים מלאים בנוזל: (1) התעלת התופית. (2) תעלת שיווי המשקל (הווסטיבולרית). (3) התעלה האמצעית.

גלי קול

מקורו של העצב הקרניאלי (הגולגולתי) מספר 8 הוא באוזן הפנימית והוא נכנס אל גזע המוח. התנגשות של גלי קול עם הקרום התופי (עור התוף) מתרחשת באופן רציף. התוצאה היא תנועה ותנודה (ויברציה) של הקרום והעברת התנועה לארכובה באמצעות עצמות השמע (ossicles). אנרגיית הקול גורמת ללחץ על אחת התעלות (המלאות בנוזל) של השבלול. הנוזל רוטט ונדחף לכיוון הרצפטורים (התאים הקולטים) של האיבר על שם קורטי.

איבר קורטי

האיבר על שם קורטי הנקרא גם איבר השמיעה הוא המתמר הביולוגי של השמיעה. האיבר מבצע התמרה של האנרגיה המכאנית לזרם אלקטרוכימי בעצב מספר 8. הזרם החשמלי מגרה את הגנגליון הספירלי (צבר של תאי עצב), ששולח מידע דרך הרכיב השמיעתי של עצב מספר 8 אל מערכת העצבים המרכזית. 

מחלת מנייר וממצאים מבניים

הממצא המבני של מיימת אנדולימפתית באוזן הפנימית נחשב לחלק ממחלת מנייר. תסמין שכיח הוא סחרחורת מסוג ורטיגו. האוזן הפנימית טינטון

תאי שיער

תיאוריית תאי השיער השבורים

עבודות ניסיוניות שבהן נחשפו בעלי חיים אומללים לרעש גבוה, הראו כי תאי שיער באיבר של קורטי נפגעו. התאוריה של תאי השיער השבורים נחשבה במשך שנים רבות לתאוריה הדומיננטית שהסבירה את מנגנון הנזק בחולים הסובלים מטינטון, והיוותה את הבסיס לכך שמחקרים בנושא טינטון התמקדו בתפקוד האוזן הפנימית.

מצבים רפואיים שנחשבו למחלות הקשורות לאוזן הפנימית ורלוונטיות לטינטון הן: (1) מחלת מנייר. (2) אוטוסקלרוזיס. (3) אטרופיה (ניוון) של האיבר על שם קורטי. (4) דלקת של כלי הדם הכוכליארים.

שיווי משקל ותאי שיער

תאי שיער הם גם תאי קולטן (רצפטורים) המעורבים בשיווי המשקל. תאי השיער שנמצאים במערכות השמיעה ושיווי משקל של האוזן אינם זהים. תאי שיער וסטיבולריים קולטים אות מכאני מזרימת נוזל בתעלות העגולות למחצה חצי עיגול, הנאדון (utricle) והשקיק (saccule). זרם אלקטרומכאני של תאי השיער מעביר אות אלקטרוני לרכיב הוסטיבולארי של עצב קרניאלי מספר 8.