טיפול לטינטון באמצעות מכשירי מיסוך

מהם מכשירי מיסוך?

המונח מכשירי מיסוך מתייחס למכשירי אודיו המפיקים צלילים שמיועדים להפחית או להסיט את תשומת לב החולה, הסובל מטינטון, מהצלילים של הטינטון עצמו. קולות רקע אלה עשויים לעזור להירדם, לשפר את היכולת להתמקד בקריאה ולגרום לתחושה כללית טובה יותר של הסובל.

טיפול להקלה או טיפול לריפוי

הטיפול במיסוך נועד להקל על הסבל של החולה, אולם קיימים גם טיפולים אחרים שמטרתם לרפא. בטרם ההחלטה לגביי הטיפול הרצוי, חשוב לבצע את הצעדים הרפואיים הנכונים עליהם אפשר לקרוא בקישור הבא: מדריך רפואי מעשי לחולה 

מיסוך אודיטורי (שמיעתי)

קולות מיסוך לטינטון יכולים להיווצר על ידי מקורות סביבתיים טבעיים כגון: מפלי מים, טיפות גשם, רוח או גלי ים. כמו כן על ידי מחוללי צליל מלאכותיים. כגון: גנרטורים, מנועים חשמליים, אוויר שיוצא מגלגל, מאוורר או דליפה של מים מברז/צינור עשויים להיחשב גם הם כממסכים לטינטון. יעילות מכשיר המיסוך נקבעת לפי יכולתו לשכך או להקל את עוצמת הטינטון.

ההיסטוריה של הטיפול לטינטון באמצעות מיסוך

מיסוך המוזכר בתלמוד

המכאניזם של המיסוך לטינטון אינו ידוע. ההסבר הקדום ביותר לפעולת צליל המיסוך מתועד בתלמוד.

הטיפול ברוח הרעה של שאול המלך

בספר שמואל נכתב על שאול שסבל מרוח רעה: "ורוח ה' סרה מעם שאול, ובעתתו רוח רעה מאת ה". כדי להתמודד עם מצבי הרוח, שאול נעזר בנגינתו של דוד בכינור לפניו. מהנוסח הבבלי לא ניתן לדעת בבירור מה מקור של התקפי הרוח הרעה אצל שאול. אולם העובדה שנזקק לנגינתו של דוד כדי להקל עליו את הסבל, מתאימה מאוד להשפעה של מיסוך על חולה הסובל מטינטון.

"היתוש" של הקיסר טיטוס

בתלמוד הבבלי, מסכת גיטין, נכתב שעונשו של טינוס שהחריב את בית המקדש וביזה את כלי הקודש הוא ש"בא יתוש ונכנס בחוטמו וניקר במוחו שבע שנים". מחלתו של טיטוס נזכרה גם במקורות נוצרים. הקיסר שסבל מטינטון שם לב שרעש הפטישים של נפח יצר צליל מיסוך יעיל שהקל על הטינטון שלו ולכן שילם לנפחים שיכו בפטיש בסמוך לו.

עם זאת, נראה שההשפעה של המיסוך התפוגגה והחרקים ו"היתוש" חזר להציק לו. ישנו תיאור המתייחס למותו בגיל 42 (ככל הנראה בשנת 81 לספירה), ולדיסקציה (ניתוח שלאחר המוות) שעבדיו ביצעו בגולגלתו. לפי תיאור פנטסטי זה נמצא במוחו חרק בגודל של ציפור. התלמוד מצביע על "היתוש" כגורם המוות ומפרש זאת כעונש אלוהי על אכזריותו ומעשיו הפרובוקטיביים.

מלומדים אריסטוטלים

פרופ 'אברהם שולמן ופרופ' הרלד פלדמן כותבים, בספר-לימוד "טינטון", אבחון/טיפול (1997), על מלומדים אריסטוטלים, שמספרים על קול מתון שמהווה צליל מיסוך טוב. בתרגום חופשי מהמקור האריסטוטלי נכתב: "חדל זמזום באוזן".

הניסיון המתועד הראשון

למיטב ידיעתי הניסיון המתועד הראשון לטיפול בטינטון על ידי מיסוך קול נעשה על ידי ג'ונס וקנודסן מלוס אנג'לס, ארה"ב (1928), שניסו לטפל בחולי טינטון על ידי שני סוגים של מחוללי קול אלקטרוניים: (1) מכונת ששהעבירה לאוזן המטופל צליל שיותר חזק באופן משמעותי מצליל הטינטון, כדי לגרום לדיכוי ממושך של הטינטון. (2) מכונת שסיפקה קשת של צלילים, בעצמות נמוכות יותר מצליל הטינטון.

תוצאות הנסיון במכשיר הראשון היו מאכזבות. מחולל הקול לא הצליח לגרום לדיכוי ממושך של הטינטון ולאחר הפוגה שנמשכה זמן קצר בלבד, הטינטון חזר. המכשיר השני היה יעיל יותר בהשגת הפוגה זמנית ואפשר שינה טובה יותר.

חוקרים אחרים

פאולר (1940, 1941) עשה עבודה ניסיונית עם מיסוך וסיווג את המטופלים למגיבים וללא מגיבים מסוגים שונים. סאלטצמן וארזנר ((1947 דיווחו על השפעה שהקלה על השמיעה אצל חולי טינטון.  הרעיון שצליל מיסוך חיצוני יכול לדכא או ליצור הקלה של הטינטון שימשה את ג'ק ורנון (1970) להכנת מכשירי מיסוך ניידים שניתן להרכיב בדומה למכשירי שמיעה.

השפעת המיסוך

השפעת המיסוך על הטינטון נמצאה בעלת ערך מוגבל. שימוש במכשירי מיסוך מאפשרים לסובלים לשפר את איכות השינה או להסיט את תשומת לבם מהטינטון במקומות שקטים, כאשר טינטון הוא הרעש הדומיננטי.

מכשירי מיסוך לטינטון

צליל מיסוך

כיום ניתן להוריד צליל מיסוך על גבי תקליטור, מכשירי MP3 וכד'. קיימת גם כרית המפיקה צלילי מיסוך שמוגבלים לסביבתו של המטופל.

צלילים טבעיים ורכים

מכשירי מיסוך אלה משתמשים בצלילים רכים וטבעיים כגון גלישה באוקיינוס, טיפות גשם או צלילים סינטטיים כגון "רעש לבן", קולות של כלי נגינה כדי לעזור למערכת השמיעה להיות פחות רגישה לטינטון, ולעודד רגיעה באמצעות הפחת הניגוד בין צלילי הטינטון וצלילי הרקע .

תוכנת סאונד

תוכנת קול עבור אולפן אודיו יכולה לאחד כמה סוגים של צלילים.

טבעי וסינתטי

על בסיס טכנולוגיה זו מכשירי המיסוך יכול להכיל שילוב של צלילים טבעיים וסינטטיים שחוברו יחדיו או מחולל רעש מסונן כדי למשך את התדרים המסוימים שבהם נמצא צליל הטינטון.

צליל מיסוך רציף

אצל חלק מהסובלים נדרש צליל מיסוך רצוף ומתמשך. כאשר הם מפסיקים את המיסוך אין Residual Inhibition (הפוגה קצרה של הטינטון). מכשירי מיסוך לטיניטוס ניתנים לייצור בדומה למכשירי שמיעה או להוות חלק מהתוכנה המשמשת את מכשיר השמיעה

צליל מיסוך

צליל המיסוך יכול להגיע מספריית צלילים קיימים שנמצאת בזיכרון של מכשיר המישוך, מהגברה של קולות סביבה או רמה נמוכה בפס רחב שנשמעת כמו רעש לבן.

תכנות מחדש של המוח

ניסיונות "לתכנת" את המוח מחדש באמצעות תירגולו להאזין לצלילי המיסוך והתעלמות מצלילי הטינטון נעשו על ידי מספר אודיאולוגים. יש אודיאולוגים המעריכים כי שימוש ממושך במכשיר מיסוך יכול לקדם את תהליך נוירולוגים המכונה הרגלה ( habituation).

טיפול ב- TRT - Tinnitus retraining therapy

מדובר בתהליך למידה פיזי, הכוללת מיפוי עצבי חדש של קליפת המוח השמיעתית, שמטרתו להפחית את הרגישות לטינטון. קידום תהליך ההרגלה הוא עיקר התוצאה הקלינית של גישת ה-TRT שפותח ע"י פרופ' פאוול ג'סטרבוף, PhD ( קלינאי תקשורת בהכשרתו). נעשה שימוש בגישה משולבת של טיפול באמצעות סאונד וייעוץ.

 בקישור שבדף הבא ניתן לצפות בסרטון קצר של פרופ' ג'סטרבוף מתוך כנס בינלאומי של ארגון ה-TRI בו הוא מסביר על שיטת הטיפול שפיתח. בדף זה יש סרטונים נוספים ובהם עצות של מומחים בעלי שם: כנס ה-TRI בסטרסה, איטליה

טיפול בסאונד בשיטת "עשה זאת בעצמך"

כיום, טיפול בסאונד יכול להתבצע על ידי מכשירים אלקטרוניים רבים. באינטרנט יש ספריות רבות של קולות מוקלטים. וישנן תוכנות ואתרי אינטרנט המספקים שירותים של "אולפנים ביתיים" עם ערוצי קול רבים. משתמשי מחשב לא מיומנים יכולים לאתר סוגי צליל שעשויים למסך את הטינטון או קבצי קול שיעזרו להם להתעלם מהטינטון."אולפן הקול הביתי יכול לשמש לאיחוד הקבצים שנבחרו ויצירת צליל מיסוך אינדבידואלי.

את צליל המיסוך האידיאלי ניתן להוריד לכל נגן מוסיקה נייד כגון MP3 וכמובן למכשיר הטלפון החכם.