מבנה האוזן החיצונית

האוזן החיצונית

המונח אוזן החיצונית מתייחס לחלקי האוזן הגלויים והם: האפרכסת (Pinna או Auricle), תעלת האוזן ועור התוף (Tympanic Membrane).

האפרכסתמבנה האוזן - האוזן החיצונית

חלק אנטומי זה, המורכב מסחוס אלסטי, אינו חיוני לצורך שמיעה. החלק הדיסטלי של האפרכסת משמש לקליטה, מיקוד וזיהוי מקור הצלילים. האפרכסת מסייעת בתיעול הצלילים דרך תעלת האוזן החיצונית לחלק הפרוקסימלי של התעלה ולהעברת אנרגיית הצליל לעור התוף.

תעלת האוזן

התעלה הינה דמויית צינור ונמשכת מאפרכסת האוזן ועד עור התוף. לתעלה יש תפקיד חשוב ביכולת השמיעה וכאשר היא אטומה, היכולת לשמוע צלילים נפגעת. בלוטות הנמצאות בעור החיצוני של התעלה מפיקות חומר דמוי שעווה (Cerumen). במידה והשעווה חוסמת את התעלה, האדם עלול לשמוע טיניטוס. עור התעלה מכסה את הסחוס והעור הדק שבעומק התעלה נמצא על עצם הגולגולת.

עור התוף

עור התוף או הקרום התופי מהווה את הגבול של האוזן החיצונית ומפריד בינה לבין האוזן התיכונה.

"המעבד הביולוגי"

מערכת העצבים המרכזית אחראית על תרגום הצלילים תוך השוואה בין זמני הגעת הצלילים ועוצמתם ביחס לכל אוזן תוך שימוש ב"מעבדים ביולוגיים" הקשורים לשתי האוזניים.

טיניטוס שמקורו בשעווה באוזן

איתור החסימה

אצל חולים הסובלים מטיניטוס אקוטי, ינסו המומחים לאא"ג למצוא חסימה באוזן החיצונית שמקורה בשעווה. במקרים רבים, התהליך של ניקוי תעלת האוזן מסייע להפחתת עוצמת הטיניטוס ולעיתים אף להעלימו באופן מוחלט.

המכניזם

לא ידוע מה המכאניזם – פסיכולוגי או ביולוגי. רבי משה בן מימון (הרמב"ם) כתב אודות טיפול לטיניטוס שנעשה באמצעות טיפות אוזניים מיוחדות שמיוצרות מקליפת אתרוג שמורתחת בשמן זית. לאחר קירור, הטיפות מוחדרות לתעלת האוזן על מנת להקל או לרפא את הטיניטוס.