הפרעות שינה וטיניטוס

מרבית האנשים יושפעו מהפרעת שינה כזו או אחרת במהלך חיינו. יש קשיי שינה בקרב ילדים אולם הם נפוצים יותר אצל מבוגרים ובעיקר קשישים. אצל הסובלים מטיניטוס ישנו קושי גדול יותר להצליח להירדם. אחת הסיבות העיקריות לכך היא המעבר מהסביבה הרועשת במהלך היום לשקט ששורר בחדר השינה. סביבה שקטה גורמת לרעש של הטיניטוס לבלוט יותר.

נדודי שינה (אינסומניה) הינם קושי להצליח להירדם ולהמשיך ולשמור על שינה רצופה. הפרעות שינה הנחשבות מתונות הינן נפוצות ביותר, אולם על מנת לסווגן כ"נדודי שינה" ההשתהות בהרדמות והיכולת לשמור על שינה רצופה צריכות להיות משמעותיות. כלומר, להתרחש לכל הפחות 3-4 פעמים בשבוע ולאורך תקופה של 6 חודשים לפחות.

מחזור שינה וטיניטוס

קורלציה בין היום ללילה

שינה מתקיימת במחזור של 24 שעות. אי לכך לפעילות שנעשה במהלך היום יהיה אפקט על השינה במהלך הלילה. בזמן שנת לילה רגילה וסדירה ישנן מספר שלבים. החל משנה קלה וכלה בשינה עמוקה. במהלך שנת הלילה האדם יחווה מספר אפיזודות של התעוררויות או יקיצות. הראשונה מתרחשת לרוב לאחר מספר שעות שינה.

יקיצות אצל אדם עם טיניטוס

ככל שהאדם מתבגר הוא חווה שינה פחות עמוקה ויותר יקיצות. השינה הופכת ליותר ויותר קלה ומקוטעת והאדם נוטה לישנוניות במהלך היום. כאשר מחשבים את כל שעות השינה, אצל מרבית האנשים מדובר בכשש עד שמונה שעות שינה, אולם מדובר בטווח השינה אצל מרבית האוכלוסיה ולכן בקרב חלק מהאנשים הנתונים הנורמאליים יהיו שונים.

יקיצות המתרחשות באופן טבעי יישכחו לרוב בבוקר, אולם אצל האדם הסובל מטיניטוס במהלך אותן היקיצות, הן ימשכו לפרק זמן ארוך יותר והאדם יזכור אותן. נקודת ההנחה היא שהטיניטוס לא יעיר את הסובל, אבל הוא עלול להיות הדבר הראשון אליו ישים לב בזמן יקיצה טבעית.

יש לציין כי אנשים רבים הסובלים מטיניטוס ישנים היטב במהלך הלילה ולמעשה מדובר מבחינתם במעין "בריחה" ו"אוורור" מהטיניטוס. נראה שאין הבדל בטיניטוס בין אנשים עם טיניטוס החווים שנת לילה טובה ומספקת לבין אנשים עם טיניטוס הסובלים בנוסף מהפרעת שינה. עם זאת, אנשים עם טיניטוס ששנת הלילה שלהם גרועה ידאגו ויסבלו במהלך הלילה יותר מאלו ששנתם טובה.
כדאי לדעת שלתפיסות ולדאגות שיש לאדם סביב נושא איכות השינה, או לגביי השפעת שינה לא איכותית, או לגבי טיניטוס באופן כללי, יש השפעה רבה יותר על קשיי שינה מאשר הצלילים של הטיניטוס.

מדוע אנו זקוקים לשינה?

הסיבה לכך שאנו ישנים אינה ברורה דיה. ההשערה היא ששינה משמרת או משחזרת אנרגיה, למרות שאין לכך ראיות חותכות. אנו יודעים שכאשר לא ישנים מספיק או שהשינה לא איכותית – מרגישים בדרך כלל רע. עם זאת, האפקט הפיסיולוגי של חוסר שינה אינו ברור לחלוטין ויש להבדיל בין חוסר שינה ממושך (כרוני) לבין חוסר שינה לפרק זמן קצר.

חוסר שינה

בניסויים שנערכו בקרב אנשים שנמנעה מהם שינה באופן מכוון, התברר שהיכולת שלהם לבצע מבחנים פסיכולוגיים שונים ירדה. האנשים הללו ביצעו היטב מבחנים לוגיים ודדוקטיביים (למשל מבחנים שנועדו למדוד IQ) אולם ההישגים שלהם היו נמוכים יותר במבחנים שבדקו את התפקוד הביצועי שלהם שדרש חשיבה ויכולת יצירתית.

ההשפעות הללו ניכרות בעקבות תקופה ממושכת של מחסור בשינה ומשתנות במהירות גבוהה יחסית כאשר משלימים שעות שינה. התסמינים של יעפת (ג'ט לג בלעז) מוכרים לרובנו אולם עדיין לא ברור האם הפרשי הזמנים פוגעת בשעון הביולוגי בגופנו או שמדובר למעשה במחסור בשינה.

שינה לא איכותית/מספקת

אצל אנשים הסובלים באופן כרוני מ נדודי שינה או משינה לא איכותי ולא מספקת, הדברים שונים. שינה לא איכותית שונה כמובן מחוסר שינה ולמעשה אנשים רבים מתפקדים היטב גם אם ישנו מעט יחסית, למרות ההרגשה הרעה. אנו כמובן מודעים להשפעה שיש לכך ולכן מציבים לעצמנו מגבלות מבחינה תפקודית לאור זאת, אולם אצל מרבית האנשים תוצאות שינה לא איכותית אינן הרסניות.

למעשה החשש והתפיסה הנוגעים לאובדן שינה מהווים מעין נבואה שמגשימה את עצמה וגורמים לקשיי השינה להימשך וכן יוצרים לחץ נפשי שישפיע על בריאותך.

מעגל קסמים אכזרי

אצל אנשים הסובלים מטיניטוס וגם נדודי שינה המצב מורכב ובעייתי ולרוב ילווה במתח וחרדה. ניסיון להרדם בסביבה שקטה (ללא מיסוך טבעי) עלול להוביל לכך שתהיו מודעים יותר לרעשים של הטיניטוס, דבר שיוביל למחשבות של "אין סיכוי שאוכל לישון". מחשבות מעין אלה גורמות למפלס החרדה והעוררות לעלות – ולנדודי שינה.

ומהצד השני, שינה לא מספקת ולא איכותית, עלולה להעלות את רמת החרדה ולהשאיר אתכם במעגל קסמים אכזרי של חוסר שינה והתמקדות בטיניטוס.

כיצד להתמודד עם נדודי שינה?

מדריכים טובים לעזרה עצמית וטיפים להתמודדות עם הפרעות שינה תמצאו באתר: אינסומניה – מידע לסובלים מהפרעות שינה

 

 

• לתשומת לבכם, אין במידע זה תחליף לביקור מסודר אצל רופא המתמחה בהפרעות שינה.